Yaşam

Universal’in 27 yıllık tarihi ve gazetecilik deneyimi kitap oldu

1995 yılından bu yana yayın hayatına devam eden Kozmik gazetesinin tarihçesi, tecrübesi ve gazeteciliğini konu alan ‘Hikayeni Anlattı: Universal’ın Azmi ve Direnişi’ kitabı Kor Kitap’tan çıktı. Hakan Güngör’ün hazırladığı kitapta, gazetede uzun yıllar emek veren 32 isim Evrensel’i anlatıyor.

Kitap, Halkın Kurtuluşu gazetesi ve selefi sayılabilecek Gerçek dergisi ile başlıyor. Kitapta, kurmay sendikasından meclise, çevreden kadın hareketine, kültür sanattan yabancı gazeteciliğe kadar farklı alanlarda gazetecilik deneyimi anlatılıyor. Geçmişten günümüze işçi sınıfı gazeteciliğinin değerli haberlerini, manşetlerini ve dinamiklerini aktaran kitapta yazarların gazetecilik anıları, geçmişten günümüze gazete mutfağında yaşananlar ve gazetenin görünmeyen kahramanlarına dair fıkralar da yer alıyor. .

GÖKTEPE’YE İSTENEN METİN

Basın İlan Kurumu’nun Evrensel’in resmi duyurusunu sağından alarak gazete ile dayanışma amacıyla hazırlanmaya başlanan kitabın önsözünde şu sözler yer alıyor:

“Bu gazetenin emeği ve tarihi anlatılmalıydı. Evrensel’in tarihi sadece Evrensel’in tarihi değildi; Kozmik, işçi sınıfının günlüğü, belgesiydi; Hak mücadelesinin, demokratik taleplerin, barış taleplerinin gazetesiydi. Nitekim Evrensel’in tarihi, Türkiye’nin son 27 yılının apaçık, sansürsüz, burjuva basınında hiç yer almayan tarihiydi. Ayrıca Kozmik Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat’ın da sık sık belirttiği gibi 5N1K+11. Tez’de anlatılan bu gazetecilik anlayışı grev, miting ve mahkeme salonlarında da şekillenip gelişmiştir. Bu, işçi sınıfı gazeteciliği için çok değerli bir deneyim anlamına geliyordu. Evrenseli en iyi tarif edecek olanlar, hiç şüphesiz Evrenseli yaratanlardır.”

İşkencede hayatını kaybeden Evrensel muhabiri Metin Göktepe’ye adanan ve gazeteyle dayanışma amacıyla yayınlanan kitap, şu anda ginkokitap.com’da satışta. Kitap 28 Nisan’dan itibaren kitapçılarda olacak. (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

haber-senkaya.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu