Haber

Bangladeş’in İlk Metrosu Başkent Dakka’da Hizmete Girecek

DAKKA, 16 Aralık (Xinhua) — Bangladeş’in ilk metrosu 28 Aralık’ta ticari faaliyetlerine başlayarak başkent Dakka’daki trafik sıkışıklığını hafifletecek.

Bangladeş Karayolu Taşımacılığı ve Karayolu Birimi Sekreteri ABM Amin Ullah Nuri Perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte, “Başbakan Şeyh Hasina, başkentin Uttara bölgesinden Agargaon bölgesine uzanan metro demiryolunun 6. Toplu Taşıma (MRT) hattını resmen hizmete açacak. , 28 Aralık’ta yapılacak törenle” ifadelerini kullandı.

Nuri, her türlü inşaat çalışmalarının tamamlandığını ve MRT Hat 6’nın ticari işletmeye hazır hale geldiğini söyledi.

20.1 kilometre uzunluğundaki metro hattının arkasında ise Bangladeş eyaletine ait Dhaka Public Transport Limited Company (DMTC); Hattın çalışmaları Tayland, Çin, Japon, Hindistan ve Bangladeşli firmalar tarafından gerçekleştirildi.

Çin devletine ait PowerChina’nın yan kuruluşu olan Sinohydro Limited Company of China ile Taylandlı bir şirket olan Italy-Thailand Development (ITD) Public Limited Company’nin yaklaşık 180 milyon ABD Doları değerindeki ortak girişimi, 6 şirkette faaliyet gösteriyor. 2017’den beri Dhaka’da. MRT Hattı no.

Bangladeş, aşamalı metro demiryolu projesini finanse etmek için Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı’ndan (JICA) fon aldı.

Metro tamamlandığında şehrin büyük bir kısmına hizmet verecek. İlk tren Ağustos ayında hattın 16 yükseltilmiş istasyonu olan bir bölümünde test sürüşü yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu