Haber

ABD’de 2022’de Yaşanan Doğal Afetler Sonucu Milyonlarca Kişi Evini Terk Etti

Fort Myers, Florida, ABD, Ian Kasırgası’ndan sonra, 4 Ekim 2022. (Fotoğraf: Rolando López/Xinhua)

2022’de şiddetli hava olaylarından en çok etkilenen eyaletler Florida ve Louisiana oldu. Florida’da 888.000’den fazla ve Louisiana’da 368.000’den fazla kişi yerinden edildi.

NEW YORK, 16 Şubat (Xinhua) — Doğal afetler, 2022’de Amerika Birleşik Devletleri’nde tahminen 3,4 milyon insanı evlerinden olmaya zorladı. NBC News’in hafta sonu bildirdiğine göre bu, iklimle ilgili hava olaylarının Amerikan toplumlarını nasıl değiştirmeye başladığını gösteriyor, Sayım Bürosu’nun bu yılın başlarında topladığı verilere atıfta bulunuyor.

Bu insanların büyük çoğunluğu kasırgalar tarafından yerinden edildi. Bunu sel, yangın ve kasırgalar izledi. Yaklaşık yüzde 40’ı bir hafta içinde evlerine dönüyor, yaklaşık yüzde 16’sı geri dönmüyor (ve asla dönmeyebilir) ve yüzde 12’sinin tahliyesi için altı aydan fazla süre kaldı.

Columbia Üniversitesi Sabin İklim Değişikliği Yasası Merkezi Direktörü Michael Gerrard, “Bu rakamlar endişe verici. Bunlar gelişmekte olan bir ülkede beklenebilecek rakamlar. ABD’de bu rakamlara rastlamak dehşet verici… “Gidiyor. iklim değişikliği çoklu hava olaylarının daha sık ve daha şiddetli olmasına neden olduğundan, önümüzdeki yıllarda daha da kötüleşecek.”

Bazı eyaletler 2022’deki şiddetli hava olaylarından diğerlerinden daha fazla etkilendi. Nüfus bazında değerlendirildiğinde Florida ve Louisiana en çok etkilenen eyaletler oldu. Florida’da 888.000’den fazla ve Louisiana’da 368.000’den fazla kişi yerinden edildi.

tomarzahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu