Haber

Miçotakis: Savaştan değil, Türk kamuoyundan endişe ediyorum

YunanistanBaşbakan, Ukrayna Türkiye’ye karşı savunma ihtiyaçları olduğu gerekçesiyle Türkiye’ye leopar sevkiyatını reddetti. Miçotakis, savaş çığırtkanlığının Türk kamuoyunu zehirleyeceğinden endişe ettiğini söyledi. UkraynaAlman yapımı Leopard 2 tanklarının Türkiye’ye sevk edilmesiyle ilgili görüşmeler sürerken, Yunanistan, Türkiye’yi ilişki içinde gösteriyor UkraynaSöz konusu tankları vermeyeceklerini söyledi.

Japonya ziyareti sırasında medya kuruluşu Nikkei Asia’ya röportaj veren Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ” Ukrayna Zırhlı araçlar gibi ciddi askeri destek sağlıyoruz ama Leopard 2’leri vermeyeceğiz. Çok basit bir nedenden dolayı. Çünkü kendi savunma stratejimiz için son derece gerekliler. Şimdiye kadar hep şunu söyledik: Ukrayna“Desteklemek istiyoruz, ancak kendi savunmamız pahasına değil” dedi.

Avrupa’daki leoparların çoğu Yunanistan’da

Yunanistan, 350 Leopard 2 ve 500 Leopard 1 tankı ile Avrupa’da en fazla Leopard tankına sahip ülkedir. Atina daha önce Rus yapımı S-300 füze savunma sistemlerine sahipti. UkraynaTürkiye’den gelen tehditleri gerekçe göstererek Türkiye’ye gönderilmesi taleplerini de reddetti.

Mitsotakis, Nikkei ile yaptığı bir röportajda Türkiye’nin Ukrayna politikasını da eleştirerek Ankara’yı “Rusya’ya yönelik yaptırımlara katılmamak, Rusya ile özel ekonomik ilişkilerden büyük ölçüde yararlanmak ve savaşta tarafsız kalmakla” suçladı. Yunanistan Başbakanı, Türkiye’nin tutumunun “birçok NATO üyesi arasında hayal kırıklığı ve tedirginlik yarattığını” savunarak, “NATO gibi bire bir maliyet ittifakı olan bir ittifakın üyesiyseniz tarafsız kalamazsınız. .”

“Türkiye ile çatışma ihtimalinden endişe duymuyorum”

Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilime de değinen Miçotakis, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye ile bir çatışma ihtimalinden endişe duymuyorum. Ama benim asıl endişelendiğim, Türk dış politikasının son yıllarda daha revizyonist ve daha saldırgan hale gelmesi. Ukrayna’da uluslararası hukuk ihlalleriyle uğraşıyoruz.”

Miçotakis, “Türk tarafında gördükleriniz, duyduklarınız birden fazla seçim öncesi söylem. Ancak tüm bu savaş kışkırtıcılığının Türk kamuoyunu zehirleyeceğinden endişe ediyorum” dedi.

DW/BK,TY

Kaynak: Deutsche Welle / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu