Haber

Kemal Kılıçdaroğlu, seçimin ertelenmesi fikrine ilişkin tutumunu açıkladı

Türkiye, Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların şokundan çıkmaya çalışıyor.

Ölü sayısı 30 bini geçen tarihi bir afetin yaşandığı ülkemizde büyük bir seferberlik yaşanıyor.

Yaralar sarılırken, 3 aydan az bir süre kala seçimler Türkiye’nin beklenen gündeminde.

Türkiye Büyük Millet Meclisi eski Başkanı Bülent Arınç dün akşam konuyla ilgili bir açıklama yaparak, deprem nedeniyle seçimlerin yapılamayacağını ve ertelenmesi gerektiğini belirtti.

Konuyu tartışmaya açan Arınç’a büyük tepki gelirken, ilk tepki CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi.

YetkinReport’a konuşan Kılıçdaroğlu, seçimin ertelenmesinin mümkün olmadığını söyledi.

“Seçimler Ertelenemez”

Kılıçdaroğlu’nun açıklaması şöyle:

“Seçimler ertelenemez. Anayasa çok açık. Ancak savaş çıkarsa seçim ertelenebilir. Savaş olmadığı için seçim ertelenemez. Anayasa ve kanunlar dışında gerekçeler uydururlar, Anayasa vardır, ‘Türkiye hukuk devletidir’ dersek olmaz.

“Anayasa çok açık”

tek seferlik ne demek? Bu ifade, ‘Her seferinde bir kişi için bir hukuk normu oluşturalım’ anlamına gelir. Demokrasilerde böyle bir anlayış yoktur. Kabile devletlerinde bile bu olmaz. Ayrıca, Anayasa herhangi bir yoruma izin vermeyecek kadar açıktır. Yine Anayasa’da hiç kimseye, sınıfa veya zümreye imtiyaz tanınamayacağına dair bir nokta vardır.

“Sorunlar teknolojik imkanlarla aşılabilir”

Bakın, büyük bir şoktu, biliyoruz. Göç hareketleri var, farkındayız. Ancak günümüzün teknolojik imkanları ile bu sorunlar hızla aşılabilmektedir.

Bir kere herkesin TC numarası var. Yüksek Seçim Kurulu’nda herkesin kimlik bilgileri var. Adres değişikliklerini hızlı bir şekilde tespit etmek de mümkündür. Seçim tarihi belli olunca YSK oturur, çalışır, bütün bunları düzenler ve seçmen listelerini oluşturur.

“YSK görevini aksatmadan rahatlıkla yapabilir”

14 Mayıs’ta yapılacaksa üç ay var, 18 Haziran’da yapılacaksa dört aydan fazla var. Bu süreçte YSK görevlerini aksatmadan rahatlıkla yürütebilmektedir.

Yapılması gereken, erken seçim olarak 14 Mayıs mı, yoksa zamanında 18 Haziran mı, seçim tarihinin ivedilikle belirlenmesidir. Seçimden kaçmak kimseye bir şey kazandırmaz. Ama bütün ülke zarar görecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu